Offering you a complete choice of products which include micro boring adaptor, er collet chuck adaptor, morse taper adaptor, face mill arbor, bt 40 bca adaptor and keyless drill chuck adaptor.
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Type of Tool | Milling Insert |
| Material | Alloy Steel |
| Make/Brand | Winstone |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Robust |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Box |
| Size | 22 mm |
Minimum order quantity: 2 Piece
As per the increasing and altering demands of our valued customers, we offer an innovatively developed Micro Boring Adaptor.
Specification :
Stringent quality checks have been employed upon the raw materials which we source. For this, we have hired special quality analysts who check the materials against different parameters. A famed name, the company is enlisted amidst the well-known Suppliers of Micro Boring Adaptor. The offered Micro Boring Adaptor provides DC output and dimensions 220*67*39mm.
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Used in CNC Machine |
| Material | SS 304 |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Winstone |
| Holding Capacity (mm) | 1-25 mm |
| Material | Alloy Steel |
Minimum order quantity: 2 Piece
We have marked a top position in this domain by offering the finest quality ER Collet Chuck Adaptor to the customers.
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Size | 2-4 mm, 4-6 mm, 0-2 mm |
| Usage/Application | Used in CNC Machine |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Winstone |
| Surface Finishing | Polished |
| Color | Silver |
| Material | Alloy Steel |
Minimum order quantity: 2 Piece
Our well facilitated infrastructural unit enables us to make a highly qualitative Morse Taper Adaptor, which is developed by making use of excellent quality components.
Specification :
₹ 1500 / Number Get Latest Price
| Arbor Size | 1/8inch |
| Material | Alloy Steel |
| Brand | Winstone |
| Usage/Application | Used in CNC Machine |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Box |
| Lenth | 22,27,32,40 mm |
Minimum order quantity: 5 Number
We are prominent names in this domain for offering a wide range of Face Mill Adaptor.
Specification :
Featured with CNC controlling mode, our Face Mill Adaptor is used as a milling cutter. The assistance of our experienced quality analyst guarantees us that we make use of quality raw materials for the production of our entire range. Therefore, our buyers enjoy flawless products. We are a reliable name when it comes to high quality Face Mill Adaptor at competitively low prices.
₹ 1505 / Piece Get Latest Price
| Size | 10 mm |
| Material | SS 304 |
| Usage/Application | Used in CNC Machine |
| Grade | SS 304 |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Brand | Winstone |
| Usage/Application | Used in CNC Machine |
| Material Grade | SS 316 |
| Packaging Type | Box |
| Material | Alloy Steel |
| Lenth | 1-13 mm |
Minimum order quantity: 2 Piece
Due to prosperous industry practice, we are involved in providing a broad range of Keyless Drill Chuck Adaptor. This range is enormously employed owing to their reasonable rates and strong nature.
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Used in CNC Machine |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Material | Alloy Steel |
| ID | 16,20,25,32,40 mm |
| Brand | Winstone |
Minimum order quantity: 2 Piece
Karan Mahana (Partner)
Robust Precise Craft
,2A-1,A- Block,,N.I.T -2
Faridabad - 121001, Haryana, India