Prominent & Leading Manufacturer from Faridabad, we offer finish boring bars, eccentric fine boring bar, vmc boring tools, m clamping boring bar, b clamping boring bar and fine boring bar with eccentric concept.
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Size | 12 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Winstone |
| Length (mm) | 23-29, 29-38, 38-46, 46-62, 62-82 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material | Alloy Steel |
Minimum order quantity: 2 Piece
We are engaged in presenting an extensive range of Finish Boring Bars to our clients within the time limit.
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Size | 20 mm |
| Type of Tool | Turning Insert |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Robust |
| Material Grade | SS 316 |
| Packaging Type | Box |
₹ 260 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Type | Straight Shank |
| Size | 4 mm |
| Material Grade | SS 316 |
| Hardness | 45 PSI |
| Packaging Type | Box |
| Application | Used in VMC Machine |
| Brand | Robust |
₹ 1650 / Piece Get Latest Price
| Size | 12 mm |
| Type of Tool | Turning Insert |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Robust |
| Material Grade | SS 316 |
| Color | Black |
| Packaging Type | Box |
₹ 1185 / Piece Get Latest Price
| Size | 12 mm |
| Type of Tool | Turning Insert |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Material Grade | SS 316 |
| Color | Black |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | EN19 |
| Color | BLACK |
| Usage/Application | Industrial |
| Quantity Per Box | 1 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 22550 / Piece Get Latest Price
| Size | 12 mm |
| Type of Tool | Turning Insert |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Robust |
| Material Grade | SS 316 |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Size | 32 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Type of Tool | Milling Insert |
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Winstone |
| Length (mm) | 150 |
| Size (mm) | BT40 BCA 23-29 |
| Material | Alloy Steel |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 mm |
| Type | Reduced Shank |
| Material | Alloy Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Lenth | 100-120 MM |
| location | India |
Minimum order quantity: 2 Piece
Supported by a team of diligent professionals, we are offering a gamut of Indexable Boring Bars to our valued clients.
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Size | 4 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Reduced Shank |
| Length | 30 mm |
| Usage/Application | Used IN CNC Machine |
| Hardness | 50 PSI |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Size | 10 mm |
| Material | Solid Carbide |
| Type | Straight Shank |
| Adjustable Feed | 20-150 |
| Boring Range | 20-150 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 253 / Piece Get Latest Price
| Size | 0.5 inch |
| Type of Clamp | S Clamp |
| Class | Heavy Duty |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Used in CNC Machine |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
Karan Mahana (Partner)
Robust Precise Craft
,2A-1,A- Block,,N.I.T -2
Faridabad - 121001, Haryana, India