Our product range includes a wide range of cnc boring bars and eccentric boring bars.
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Size | 12 mm |
| Type of Tool | Turning Insert |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Winstone |
| Length (mm) | 150 -200 mm |
| Size (mm) | 20, 25, 32, 40 mm |
Minimum order quantity: 2 Piece
We are involved in offering a large assortment of CNC Boring Bars.
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Shank Diameter | Costomizable |
| Size | 12 mm |
| Min Boring Diameter | 8 mm |
| Material Grade | SS 316 |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Overall Length | 100 mm |
| Coolant Type | No Coolant Hole |
| Type of Tool | Turning Insert |
| Shank Type | Cylindrical |
| Application | Fine Boring |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
Karan Mahana (Partner)
Robust Precise Craft
,2A-1,A- Block,,N.I.T -2
Faridabad - 121001, Haryana, India